KIM JESTEŚMY
Fundacja Eklezja jest młodą organizacją, powstałą jednak na bazie szerokich doświadczeń swojej kadry w celu rozwijania działań z zakresu zwiększania zaangażowania w życie społeczne oraz edukacji obywatelskiej młodych ludzi, animowania działań młodzieżowych, wzmacniania budowania społeczeństwa obywatelskiego w oparciu o kształtowanie świadomości
i aktywności lokalnej, w szczególności w regionie podhalańskim, na obszarze powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego.
Fundacja została założona w oparciu o doświadczoną kadrę, przez osoby mające wieloletnie doświadczenie w pracy
z młodzieżą w celu zaktywizowania młodych ludzi. Motywem do jej utworzenia było rozpoczęcie pracy w obszarach, w których tego typu działań w naszym regionie działania jest bardzo niewiele. W szczególności, głównym zadaniem fundacji jest wzmacnianie świadomości młodych ludzi na temat możliwości zaangażowania w życie społeczne i obywatelskie, a także wzmacnianie gotowości do działania na rzecz otaczającej społeczności.
Do najważniejszych celów fundacji należą:
- Wspieranie ruchu młodzieżowego oraz działalności wychowawczej i edukacyjnej na rzecz młodzieży, w tym:
1. wspieranie i działania z zakresu różnych form edukacji,
2. stwarzanie warunków do rozwoju mobilności młodych ludzi oraz promowanie międzynarodowej współpracy młodzieżowej, ze szczególnym uwzględnieniem integracji europejskiej,
3. organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych,
4. pomoc przy prowadzeniu rehabilitacji i rewalidacji dzieci niepełnosprawnych, a także resocjalizacji dzieci nieprzystosowanych;
5. przeciwdziałanie alkoholizmowi i innym patologiom.
- Promowanie postaw tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiego człowieka, akceptacji różnorodności.
- Wspieranie udziału organizacji pozarządowych w budowie społeczeństwa obywatelskiego i aktywnego udziału
- Podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej, kulturowej - w tym m.in.:
1. rozwijanie świadomości regionalnej, narodowej i europejskiej,
2. rozwijanie zainteresowania aktualną rzeczywistością społeczną i polityczną, celem ułatwienia zainteresowanym uczestniczenia w aktywnym i efektywnym życiu publicznym regionu, kraju, Europy i świata,
3. rozwijanie tożsamości lokalnych,
4. działania na rzecz mniejszości i integracji społecznej.
- Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.
- Upowszechnianie i ochronę wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działania wspomagające rozwój demokracji.
- Działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.
- Promocja i organizacja wolontariatu, w tym wspieranie i kształcenie wolontariuszy w organizacjach.
- Wspieranie i realizowanie działań z zakresu edukacji skierowanych do osób dorosłych.
Mimo krótkiego formalnego czasu istnienia samej organizacji, kadra fundacji posiada szerokie doświadczenia zarówno
w działalności edukacyjnej, projektowej, jak i stricte w tematyce proponowanego projektu - w naszym gronie są doświadczeni pracownicy młodzieżowi, edukatorzy, historycy i dydaktycy, w tym koordynatorzy projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży poświęconych Kurierom Tatrzańskim (szczegółowy opis kwalifikacji poniżej przy opisie zasobów kadrowych). Poprzez proponowany projekt chcemy wykorzystać te doświadczenia na rzecz rozwijania nowych inicjatyw w społeczności lokalnej.
Fundacja posiada również doświadczenie projektowe w innych obszarach, w tym głównie w zakresie pracy z młodzieżą, szczególnie, że mimo krótkiego stażu stosunkowo szybko rozwija swoje działania.
Zainicjowała m.in. utworzenie klubu młodzieżowego w Bukowinie Tatrzańskiej, łączącego lokalnych młodych liderów
w działaniach na rzecz otaczającej społeczności oraz wspierającego inicjatywy młodzieżowe, przeszła procedurę akredytacyjną o Znak Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności w celu goszczenia zagranicznych wolontariuszy EKS w fundacji, rozpoczęła również realizację szkoleń dla młodych liderów i aktywistów dotyczących aspektów prawnych wolontariatu, aktywności obywatelskiej, współpracy lokalnej w tym zakresie. Nawiązała współpracę z samorządami lokalnymi na obszarze swojego działania, a także, przy realizacji części działań, również poza nim. Fundacja do tej pory ma zasięg przede wszystkim lokalny, chociaż realizuje również pojedyncze działania w innych regionach w ramach współpracy partnerskiej z innymi organizacjami młodzieżowymi w kraju.
W swoich działaniach fundacja współpracuje z lokalnymi instytucjami: domami kultury, szkołami, bibliotekami, przygotowując wspólne programy edukacyjne.